Arrow
Arrow
"W sprawach rodzinnych jesteśmy przy TOBIE"
Shadow
Slider

Gdy rodzic nie chce paszportu dla dziecka

Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu pt. Porada eksperta. Specjaliści z różnych dziedzin udzielają w nim porad na pytania nadsyłane przez czytelników serwisu Dziecko.

Dzisiaj porady udziela mecenas Piotr Barsow z firmy prawniczej Legal Salutaris

Jestem rozwiedziona od 2 lat. Moja 9-letnia córka ma szansę wyjechać na wakacje, do mojej mamy, do Londynu. Jednak jej ojciec nie chce się zgodzić, abym wyrobiła córce paszport. Czy jest możliwość wyrobienia tego dokumentu bez jego zgody? – pyta nasza czytelniczka.

Bardzo często jest tak, że pomimo rozwodu pełna władza rodzicielska nad małoletnim dzieckiem lub dziećmi przysługuje obojgu byłym już małżonkom. W takich przypadkach rozwód nie zmienia od strony prawnej relacji na linii rodzice – dzieci. Podstawą określenia zakresu uprawnień wynikających z władzy rodzicielskiej jest art. 97 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej KRiO), zgodnie z którym „Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania.” Natomiast par. 2 tego przepisu stwierdza: „Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy”.

Czytaj więcej na:
http://dziecko.trojmiasto.pl/Gdy-rodzic-nie-chce-paszportu-dla-dziecka-porada-eksperta-n56697.html